Předcházení vzniku odpadů není žádnou novinkou. Jakýkoli bazar je vlastně reuse centrem. Přesto se tato zkratka nejvíce ujala při identifikaci služby měst a obcí, které jejím prostřednictvím předchází vzniku odpadů a také ulehčují peněženkám občanů.
Oproti bazarům totiž předměty nevykupují a předání realizují jen s minimálním manipulačním poplatkem. Na vybudování reuse center mají zároveň obce možnost získat nemalé dotace, přičemž ty dokáží pokrýt i náklady na pořízení softwarového i hardwarového vybavení.
Náš Informační systém ENVITA s modulem ReUse doslova trivializuje evidenci opětovně použitelných předmětů, tedy evidenci jejich příjmu a výdeje, a to za pomoci obyčejného mobilního telefonu nebo tabletu s připojením na internet. Na pozadí této evidence dochází k automatickému ovládání viditelnosti předmětů na propagační webové stránce, čímž se daří významně zrychlovat koloběh předmětů a míru zájmu o ně.
Pozitivními efekty našeho řešení:
- jednoduchá evidence předmětů včetně automatické propagace → možnost rychlého zaškolení
- částečné využití webového prostředí → nenáročný a stabilní provoz jak pro obsluhu, tak i pro IT podporu
- v rámci propagace předmětů možnost nastavit manipulační poplatky za poskytování služby → pokrytí finančních nákladů na provoz reuse centra
- vytiskněte si přehled těch nejdůležitějších vlastností našeho řešení
Dejte nový život použitým věcem
Reuse centra se zaměřují na opětovné využití a prodej použitých předmětů (za symbolické ceny), které darují občané obce. Jejich cílem je předcházet vzniku odpadu a podporovat udržitelné spotřební chování prostřednictvím recyklace a obnovy použitelných věcí a tím snižovat spotřebu surovin a energie potřebnou pro výrobu nových výrobků. Můžeme zde nalézt širokou škálu věcí, jako jsou kuchyňské nádobí, nábytek, knihy, hračky, kočárky, umělecké předměty, sportovní potřeby a mnoho dalšího.
Co je reuse centrum moc hezky popisuje video z Poděbrad, kde jsme poprvé uvedli do provozu naše řešení pro reuse centra.
- Obvykle se reuse centra nacházejí na sběrných dvorech či sběrných místech, v areálech technických služeb, případně v jiných prostorách měst a obcí, které jsou nejčastějšími provozovateli reuse center.
- Jejich vznik podporuje Ministerstvo životního prostředí v rámci svého dotačního programu OPŽP (Operační program Životního prostředí).
Proces příjmu, propagace a výdeje opakovaně využitelných předmětů ukazuje následující video
Proces pořízení záznamu:
- Obsluha reuse centra si otevře webovou stránku v mobilním telefonu či tabletu, pořídí fotografii, naskenuje QR kód ze samolepícího štítku, doplní popisek a kategorizaci produktu a poté data uloží.
- Systém se postará o zařazení produktu do propagační stránky (katalogu předmětů).
- Takto například vypadá katalog předmětů v reuse centru Poděbrady, které využívá naše řešení.
Proces evidence záznamu:
- Samolepící štítky s QR kódy umístěné na předmětech mají barvu podle sazby manipulačního poplatku, což zjednodušuje orientaci návštěvníků reuse centra.
- Výdej předmětů probíhá jednoduchým načítáním QR kódů pomocí 2D čtečky čárových kódů, přičemž potvrzení výdeje automaticky generuje i doklad o platbě.
- Podobně to funguje například při běžném nákupu potravin a mnoho z nás se setkalo i se samoobslužnými pokladnami. I v našem řešení naleznete podobné zjednodušení procesu výdeje.
- Návštěvníci reuse centra si totiž pomocí svého mobilního telefonu mohou otevřít webovou stránku našeho systému, a sami si načítat QR kódy předmětů, o které mají zájem.
- Obsluze následně jen nahlásí značku nákupního košíku, kterou si sami zvolili, díky tomu ušetří čas obsluze reuse centra a sami mají pod kontrolou to, co je jim při výdeji účtováno.