I letos se při podávání ročního hlášení o produkci a nakládání s odpady ve městech a obcích za rok 2018 ukázalo, jak je důležité správně vést průběžnou evidenci odpadů. Jako tvůrci software pro evidenci odpadů EVI 8 jsme od našich uživatelů obdrželi mnoho zajímavých dotazů, které s touto problematikou souvisely a které ukázaly, že bez dobře vedené průběžné evidence je sestavení ročního hlášení velmi složité.
Od doby, kdy se hlášení podávala pouze v listinné podobě a na příslušných úřadech se musela doplňovat, uběhlo již mnoho let. Nyní je vše několikanásobně kontrolováno a i při samotném elektronickém podání probíhá velké množství validací v ISPOP. Pokud si tak někdo myslel, že vše na poslední chvíli nějak vyplní a podá hlášení, měl zpravidla velké problémy. Na druhou stranu některé kontroly jsou už tak složité, že jejich vysvětlení není a nebylo snadné a pokud přišlo až poté, kdy ohlašovatel celý rok nakládal s odpady způsobem, který není přípustný nebo je v rozporu s příslušnou validací, nebylo možné hlášení prakticky podat správně.
Přinášíme Vám nejzajímavější dotazy (včetně odpovědí) obdržených od pracovníků obecních a městských úřadů, kteří využívají naše programy EVI 8 nebo SKLAD Odpadů 8, anebo se zúčastnili námi pořádaných školení.
- V naší obci vlastníme několik budov, hřbitov, kulturní dům a odpady nám vznikají rovněž při údržbě zeleně a čištění ulic. V zákoně jsem se dočetla, že musím podat hlášení za každou provozovnu (IČP). Musím tedy hlášení podat za každou budovu, hřbitov a jak ohlásit odpady vzniklé při čištění a údržbě?
Odpověď: Považujte území obce jako jednu velkou provozovnu a průběžnou evidenci veďte za celou tuto provozovnu. Samozřejmě, že si u každého záznamu můžete poznamenat detailnější způsob vzniku, ale většinou stačí rozlišení podle katalogových čísel jednotlivých druhů odpadů. Samostatně veďte průběžnou evidenci odpadů a ohlašujte pouze v případě, že provozujete zařízení ke sběru, využití nebo odstranění odpadů (§ 14 odst. 1 zákona o odpadech č. 185/2001 Sb.). Takové zařízení má od příslušného krajského úřadu přiděleno tzv. Identifikační číslo zařízení IČZ.
- Naše město umožňuje zapojení podnikatelů do obecního systému sběru komunálního odpadu. Jak mám produkci těchto podnikatelů vykázat v průběžné evidenci resp. v ročním hlášení?
Odpověď: Produkce podnikatelů zapojených do obecního systému sběru komunálního odpadu se v evidenci odpadů nijak nerozlišuje. Započítává se do celkové produkce obce (A00). Zapojení podnikatelé zpravidla nepodávají roční hlášení (nepřesahují zákonné limity v produkci pro ohlašování), a pokud ano, musí v hlášení vyznačit, že jsou do systému obce zapojení. Pak se jejich produkce odpadů, které do systému obce předávají, znovu do celkové produkce ČR nezapočítává.
- Jako město provozujeme rekreační středisko – autokemp. Musím vést za toto středisko průběžnou evidenci samostatně?
Odpověď: Někdy je to potřeba spíše z provozních či rozpočtových důvodů. Pokud podáte za obec více hlášení, neporušujete tím ani zákon ani prováděcí vyhlášku k němu. Jak jsem ale odpověděl v prvním dotazu, lze produkci odpadů za toto středisko, pokud se nachází na území Vaší obce, započítat stejně jako např. produkci odpadů z provozu kulturního střediska do celkové produkce obce a tudíž podat pouze jedno hlášení a vést jednu průběžnou evidenci.
- Mohu nějak zjistit, kolik odpadů od nás převzala svozová společnost?
Odpověď: Každá oprávněná osoba, tj. podnikatelský subjekt, který má povolení převzít odpady do svého vlastnictví, musí vést průběžnou evidenci odpadů. V ní musí zaznamenat každé převzetí. Drtivá většina oprávněných osob používá evidenční software a proto je pro ně snadné obcím předložit přehled o tom, kolik odpadů za celý rok převzaly. Dokonce v našem programu EVI 8 pro tyto účely připravujeme nový modul PARTNER, který bude umožňovat takové přehledy sestavovat a elektronicky (e-mailem) odesílat automaticky.
- Co je to IČZ a kam se vyplňuje?
Odpověď: IČZ je identifikační číslo zařízení, které provozuje příslušná oprávněná osoba. Slouží pro přesnou identifikaci toku odpadů, resp. kam přesně vyprodukované odpady obce byly předány. IČZ identifikuje konkrétní zařízení a proto se musí uvádět jak v průběžné evidenci odpadů, tak v ročním hlášení. Vyplňuje se ve sloupci 8 jako součást údajů o partnerském subjektu, kterému byl odpad předán, případně od koho byl převzatý. Správné vyplnění tohoto údaje je velmi podstatné a věnujte mu pozornost. Podaná hlášení lze křížově porovnat (původce vs. oprávněná osoba) a snadno se tak detekují chyby.
- Mohu do hlášení uvést jiné katalogové číslo odpadu, než které mám nahlášeno od oprávněné osoby, která mi jej převzala?
Odpověď: Nedoporučujeme to. Jako původce máte povinnost odpad zařadit podle Katalogu odpadů pod správné katalogové číslo. Oprávněná osoba musí při převzetí (příjemka odpadů) zjistit, o jaký odpad se jedná a tak jak ho zařadil původce zapsat do své evidence. Rovněž i v tomto případě lze snadno křížově porovnat hlášení původce a oprávněné osoby, a pokud se katalogová čísla neshodují, může to být považováno dokonce i za neoprávněné nakládání s odpady.
- Mohu do své evidence obce začlenit i produkci odpadů ze školního sběru papíru naší školy?
Odpověď: Ano, je to možné, ale pak je škola pouze místem sběru obce. Obec za takový odpad zodpovídá, oprávněná osoba musí takový odpad převzít od příslušné obce, nikoliv od školy a škola nemůže být příjemcem případných finančních prostředků od oprávněné osoby. Proto je častější a Ministerstvem životního prostředí doporučovaný postup takový, že původcem ze školního sběru papíru je přímo škola jako právní subjekt (IČO). Škola vede svou průběžnou evidenci, ve které zaznamená papír jako svou produkci (A00) a předání (AN3) oprávněné osobě. Obec v tomto případě nefiguruje a nemůže si takovou produkci započítat do té své (např. kvůli hlášení čtvrtletních výkazů pro EKO-KOM).
- Mohu do naší produkce započítat kovy, které občané odevzdali do soukromých výkupen?
Odpověď: Pokud takové výkupny nejsou součástí obecního systému sběru komunálního odpadu, pak to není možné. Jinými slovy, pokud s výkupnou obec uzavře smlouvu a kovový odpad občané dané obce do sběrny předají v rámci systému, sběrna tento příjem zaznamená jako převzetí odpadu od obce (B00), pak je původcem obec a musí takovou produkci do své evidence zaznamenat (A00). Zároveň takový odpad může uvést do čtvrtletních výkazů pro EKO-KOM. Pokud ale občan předá kovový odpad do sběrny a ta jej zapíše jako převzetí od soukromé nepodnikající osoby (BN30), nikoliv od obce, pak obec do své produkce takový odpad započítat nesmí.
- Kdo má do evidence zaznamenat produkci odpadů vzniklou z údržby zeleně? Je to produkce města nebo firmy, která nám údržbu zajišťuje?
Odpověď: Jestliže není smluvně jinak stanoveno, pak ze zákona o odpadech platí (§4 odst. 1 písm. x), že původcem odpadu je právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejichž činnosti vznikají odpady. Odpady vzniklé z údržby zeleně tak do své produkce zaznamenává firma, která údržbu zajišťuje. Tato činnost bývá v praxi velmi často smluvně ošetřena a to i z důvodu existence komunitních kompostáren. Uložením posečené trávy, větví atp. do komunitních kompostáren v dané obci dochází k předcházení vzniku odpadů. Firma si s obcí rovněž může smluvně zajistit, že odpady vzniklé z údržby zeleně zůstanou ve vlastnictví obce. V takovém případě obec do své průběžné evidence odpadů produkci odpadu zaznamenává (A00).
- V průběžné evidenci mám jako produkci zaevidované zářivky a elektrospotřebiče od občanů. Při zjišťování IČZ jsem se dozvěděl, že ho partnerský subjekt nemá. Co mám dělat?
Odpověď: Pokud od občanů přebíráte takové komodity, na které se vztahuje zpětný odběr (výbojky a zářivky, elektrozařízení pocházející s domácností, baterie a akumulátory), pak se nejedná o produkci odpadů. Neevidujte jí a neohlašujte. Pro vlastní evidenci postačuje, pokud si založíte doklady související s předáním výrobků s ukončenou životností příslušným kolektivním systémům.
A protože je podobných dotazů hodně a na všechny nelze takto jednoznačně odpovědět, připravili jsme pro pracovníky obecních a městských úřadů akreditované školení pod názvem „Odpadové hospodářství obce – zákonné povinnosti nejen ve vztahu k průběžné evidenci odpadů“. Jeho cílem je i malé a střední obce naučit, jak správně evidovat odpady vzniklé nejen občanům obce, ale i při činnostech obcí, resp. jejich technických služeb, např. při údržbě zeleně, úklidu černých skládek, úklidu veřejných prostranství, výkopových pracích apod. Poradíme, jak správně nastavit obecně závaznou vyhlášku obce o systému nakládání s odpady a provázat ji se službami nabízenými oprávněnými osobami. Vysvětlíme problematiku biologicky rozložitelných odpadů, předcházení vzniku odpadu, vysvětlíme rozdíl mezi komunitním kompostováním a kompostárnou. Porovnáme povinnosti vyplývající ze stávající legislativy s chystanými změnami v návaznosti na schválené směrnice Evropského parlamentu, tzv. balíček k oběhovému hospodářství, v souvislosti k nastaveným cílům odpadového hospodářství.
Od dubna 2019 pořádáme tato školení napříč Českou republikou celkem v 11 krajích. Přijďte, budete vítáni. Více informací najdete na internetové adrese www.inisoft.cz/obce.
Petr Grusman,
INISOFT s.r.o.
Sdílejte tento článek: